کارنامه نويسنده    پيامهای نوين    پرسش و پاسخ    کتابها    داستان-شعر-مقاله-ترجمه    تالار گفتگو    بخش دانمارکی    برگ نخست   

عنوان:                              
پرسش شما:
نام:       ای.ميل / وب لاگ / وب سايت:
* * *

   درباره نام "سورنا" 27-06-2006 سه شنبه ۶ تير ۱۳۸۵  


پرسش:

1. با سلام و خسته نباشید: من سئوالی در مورد نام سورنا دارم. بعضی ها می گویند نام سورنا اسمی دوگانه است یعنی هم برای پسر بکار گرفته می شود و هم برای دختر - اگر امکان دارد من را راهنمایی فرمایید.
با تشکر از شما
فاطمه نوری
fa_nouri2002@yahoo.com


! شاید سورنا !

پاسخ:

"سورن" نام خانواده ای است که در دوره اشکانیان دارای قدرت بسیار بودند. یکی از اعضای این خانواده سورنا بود. او سردار بزرگ پارتی و معاصر اشک سیزدهم و یا اُرُد اول بود که کراسوس، سردار رومی را مغلوب کرد. و این سورنا بود که ارد اول را بر تخت پادشاهی سرزمین های ایرانی نشاند، اما همین پادشاه بعداً به او خیانت کرد.

این پهلوان نمونه ای است از پهلوانان عصر برنز که در تقسیم بندی دوران های شاهنامه توضیح داده ام. در این عصر چنین پهلوانانی از خود پادشاهان نیز مهمتر هستند. رستمِ شاهنامه همان گونه، در زمان پادشاهی گشتاسپ، ارجاسب و اسفندیار برای چندی به این فکر می افتد که برای نجات ایران باید خود، بر تخت پادشاهی بنشیند، اما بعداً منصرف می شود.
و سهراب که از توران به دنبال پدر خود، رستم، می گشت نقشه کشیده بود تا پس از یافتن پدر، او را بر تخت پادشاهی ایران بنشاند.

خوب، حالا رسیدیم به پرسش شما: باید گفت که یک اشتباه لفظی پیش آمده است بین نام سورن و یا سورنا (که معنی آن از بین رفته است) و سورنا که یک نوع ساز (نی) در هندوستان است و سُرنا نیز گفته و نوشته می شود.

بعضی ها می گویند که سورن از همان ریشه ی نام Sören است که در اروپای شمالی (و غرب) بر پسران گذاشته می شود. اما در هند نام سورنا که همان ساز نی است برای نامیدن دختران بکار گرفته می شود، و از دو جزو "سور" (جشن) + "نای" (نی و ساز) گرفته شده است. به این دلیل می توان گفت که در هند و یا پاکستان، سورنا را می توان برای نامگذاری دختران استفاده کرد، چون نی و یا ساز جشن برای نامیدن دختران مناسب تر است. اما در ایران، سورنا را نام پسر شناخته اند، که به نظر من می بایست در ریشه ی گمشده ی اصلی خود معنای مردانه تر و یا خشن تری از "ساز جشن" و یا نی داشته باشد.

به غیر از توضیحات بالا باید گفت در جهان بین المللی ای که ما در آن زندگی می کنیم نام سورنا را به آن دو معنایی که در بالا خاطرنشان کردم، می توان هم نام پسران و هم دختران قرار داد. شاید تا 1000 سال دیگر هر دو معنا نیز از یاد انسان برود، سرنوشتی که بر خیلی از نام های دیگر افتاده...

پیروز باشید
آرش